+421905612892 jarek@kolo101.cz

Bosna: Typologie 5kr – kamenotisk

od | 23.08.2020 | Bosna a Hercegovina

Pravděpodobně na přelomu 19. a  20. století provedl plukovník Emil von Conradi typologii známky 5kr – kamenotisk. Tato typologie je poprvé zobrazena v monografii Adolfa Passera, který v ní píše, že sbírku a perokresby měl k dispozici od významného anglického sběratele. Passer dále píše, že převážnou část své monografie ukončil do začátku I. světové války. Přes válku ztratil kontakty a po válce se Rakousko-Uhersko rozpadlo, čímž měl práci velmi problematickou.

Po válce se za Conradiho sbírkou zavřela voda a objevila se až v rukou významného rakouského sběratele z Grazu Gustava Th. Schlesingera, který ji dále zpracoval a vydal. Tuto typologii používá i Zbyněk Jánský ve svém katalogu, kde typy i popisuje.

Bohužel v těch časech obě publikace nedovolovaly lepší reprodukční možnosti, a proto jsem se pokusil tuto typologii znovu oživit a představit ji sběratelům v nové podobě.

V každém řádku je první obrázek sken z Passerovi monografie, což je originál perokresby od Conradiho. Obrázek je retušován a zbaven nežádoucích tiskových chyb. Druhý obrázek je také sken ( obrázek z digitálního mikroskopu ) originálu z Passera. Zde nebylo možné obraz retušovat a je proto vidět, s jakou kvalitou reprodukce sběratelé pracovali. Poslední obrázek je sken reálného typu ( obrázek z digitálního mikroskopu ).

Typ I

Typ II

Typ III

Typ IV

Typ V

Typ VI

Typ VII

Typ VIII

Typ IX

Typ X

Typ XI

Typ XII

Sami vidíte, že perokresbová reprodukce se liší od reálu. To je pochopitelné, protože Conradi pracoval pouze ručně a u kreseb se snažil zdůraznit odlišovací prvky jednotlivých typů. Při delším studiu jsou rozdíly patrné a člověk si je osvojí, ale chce to cvik. Samozřejmě, ze jemné nuance jednotlivých vedou k záměnám, ale ty se časem odstraní, jak člověk dostává do podvědomí jednotlivé znaky typů. Některé typy jsou rozeznatelné na „první dobrou“, u některých jsou pochybnosti.

V monografii Dr. Ferchenabauera Band IV, str. 203 je katalogizována desková vada 22 ( Haken bei der Ziffer 5 links oben ). Můžeme polemizovat, zda je to typ nebo desková vada. Osobně se přikláním k verzi typologie. Tento typ IX je poměrně vzácný a vyskytuje se na něm desková vada – dvě tečky v praporku.

 

Obr. Desková vada na IX typu

Schlesinger ke každému typu přiřazuje i zoubkování, na kterém se daný typ vyskytuje. Ale už Jánský toto řazení vyvrací, což jsem si také ověřil. Toto řazení není přesné a je zbytečné zde tuto informaci uvádět.

Tato typologie není, bohužel, uváděna v katalozích, což je samozřejmě škoda. Podrobné vyobrazení provedl teprve Schlesinger a u nás Jánský. Pokusil jsem se toto téma znovu oživit a využít i modernější technologie tak, aby bylo srozumitelnější a názornější pro sběratele.

 

 

 

8/2020

 

Jaroslav Stejskal

 

Literatura :

[1] Adolf Passer: Die Postwertzeichen von Bosnien und der Herzegovina, Prag 1930

[2] Gustav Th. Schlesinger: Bosnien Steindruckausgabe 1879 – Typische Plattenfehler

[3] Zbyněk Jánský: Bosna a Hercegovina, specializovaný katalog známek a celin, II.vydání 1999, vlastní náklad.

[4] Ferchenbauer U.: ÖSTERREICH 1850-1918, Handbuch und Spezialkatalog, BAND IV., Selbstverlag, Wien 2008

Share This