Katalog Bosny a Hercegoviny

od | 1.06 2018

Je to už 12 let, kdy vznikla první verze on-line katalogu Bosny a Hercegoviny z dilny “kolo101.cz”. V té době byl katalog obsahově plně vyhovující potřebám sběratelů, samotné stránky byly, když se na ně dívám s odstupem času, opravdu velmi amatérské. Ale takové začátky bývaji. Po letech jsem na popud mojí kamarádky přešel na redakční systém WordPress, kde vznikly stránky kolo101.cz. Bohužel,  za přechod jsem zaplatil hodně vysokou cenou. Stránky po letech, kdy 2x neustály nápor hackerů ( a kdy mi pomohli spravcové hostingu ), a posléze 5x útoky ustály, … tak neustály fakt, že jsem se učil a stránky byly dělány hodně nestandardně, byly míchány různe šablony, velké a neupravené obrázky…. bylo toho daleko více, ale to není dnes už důležité…

Tyto nestandardy a problémy měly jednou napsat účet … a to se i stalo.

Na konci léta 2017 jsem po totálním kolapsu stránky kolo101.cz řešil co dál. Skončit ?? Nebo jít dál…

Návod na používání on-line katalogu

  1. Do On-line katalogu se dostanete klikem na tlačítko “Menu / Obsah” v levé horní části zobrazených stránek On-line katalogu. Najetím myši tlačítko změní barvu na šedou a text se zbabrví do červena.
  2. Klikem se vám zobrazí “Menu / Obsah” . Pro správné fungování zobrazení musíte mít ve svém prohlížeči ( FireFox, WaterFox, Edge, IE,… ) povolené zobrazování vyskakovacích oken – tzv. PopUp. Pokud je povoleny nemáte, je zbytečné navštěvovat tyto stránky …. sorry jako 🙁
  3. V menu si vyberete tu část, která vás zajímá a kliknutím na žádané místo se dostanete na požadovanou část katalogu. Upozornění : V době tvorby stránek se ty části, které nejsou zpracovány, ohlásí hláškou v PopUp okně “Tato stránka ještě není zpracovaná / The page is not processed”
  4. Zpracované stránky jsou vyznačeny červeným písmem na šedém podkladu.
  5. Ceny, uvedené v katalogu, jsou odvozeny z cenové hladiny ANK 2018/2019 [7] a Ferchenbaur 2008 [3]
  6. Některé stránky budou/jsou rozšířeny o další podstránky, které popisují podrobněji danou tématiku. Předpodkládám, že intuitivně tyto stránky a linky na ně si vyhledá každý, trochu znalý návštěvník sám. Pokud by jste měli nějaký problém, klidně mi pište na můj mail, problém určitě vyřešíme.

Rozhodnuto. Na podzim 2017 jsem koupil, v tu dobu už volnou, bývalou doménu pana Dr. Hirše – rakouskeznamky.cz a rozhodl jsem se, snad už naposledy, že se pokusím z této domény udělat, za pomocí mojich kolegů, přátel a spolupracovníků, přístav pro sběratele R-U, potažmo Bosny.

Bosna je totiž můj filatelisticky osud už od mládí. Kdysi, je to už hodně dávno, jsem získal 10h bosenskou známku z emise Krajiny s fantastickým razítkem SARAJEVO. To mě uchvátilo a poznamenalo natolik, že dodnes je BaH mojím nejoblíbenějším tématem.  Omlouvam se pravověrným klasikářům R-U. V tom čase byla emise “Krajinky 1906” považovány za nejkrásnější známky světa. I po letech neztratiy nic ze své nadčasovosti.

Obsahově vychází katalog z velké části z Monografie Dr. Hirše. Od něj jsem dostal laskavé svolení k použití některých obrázků a části textů. Všechny části budou/jsou předkládány lidem, co mají s Bosnou zkušenosti, ale budu velmi rád, když mi napíše každý z vás váš názor. Nyní máte vy filatelisté šanci se aktivně podílet na tvorbě něčeho, co bude sloužit především vám samým. Takže se nebojte a pište na mail/kontakt.

Samozřejmě ze svých zdrojů nepokryji celou obrazovou část, takže pokud by jste byli ochotni poskytnou zajímyvý obrázek ve forme skenu, zejména zkusme tisky, vynechané perforace, zajímavé celistvosti, materiály z území BaH před rokem 1879 a jiné zajímavosti, budu rád nejen já, ale i komunita sběratelů. Technické požadavky jsou jednoduché : sken 600dpi ve formátu *.JPG. Spojte se se mnou přes kontakt, budu jen a jen rád.

Literatura :

[1] Ing. Dr. Pavel Hirš, PhD: Rakousko 1850-1918, Monografie a specializovaný katalog, II.vydání, Praha 2010

[2] Zbyněk Jánský: Bosna a Hercegovina, specializovaný katalog známek a celin, II.vydání 1999, vlastní náklad.

[3] Ferchenbauer U.: ÖSTERREICH 1850-1918, Handbuch und Spezialkatalog, BAND IV., Selbstverlag, Wien 2008

[4] Berislav Sekelj: Priručnik i katalog "Poštanska povijest Bosne i Hercegovine 1878 - 1918", Hrvatski filatelistički savez, Knjiga XIV, ISBN 953-95064-0-9, Zagreb 2005

[5] Dr. Oscar Pongratz-Lippitt: Handbuch Bosnien-Hercegovina (2000)

[6] John H. Coles, Howard E. Walker: Postal Cancellations of The Ottoman Empire, Part I - The Lost Territories in Europe, by Pall Mall Stamps Company, London

[7] ANK - Österreich Spezialkatalog 2018/2019

[8] Philatelistische Forschungblätter 1/67 - 19-20/80

[9] Adolf Passer: Die Postwertzeichen von Bosnien und der Herzegovina, Prag 1930

[10] Gustav Th. Schlesinger: Bosnien Steindruckausgabe 1879 - Typische Plattenfehler

Share This