Revize : 1.0  – ( 3.10.2019 )

Chronologie – časová osa

od | 29.10 2019

V následujícím přehledu je chronologicky uspořádán vývoj přepravy poštovních zásilek na území dnešní Bosny a Hercegoviny od počátku 19. století do roku 1879. Dostupná literatura je mnohdy neúplná, nebo si někdy více, někdy méně odporuje. Nová fakta stále doplňují a zpřesňují starší informace. Tento chronologický přehled pomůže pomoci orientovat se v době úpadku Osmansksé říše a vzestupu teritoriálních zájmů Rakouské monarchie a posléze Rakouska-Uherska. To vše na pozadí politických událostí té doby, které měly na vývoj velký vliv.

Okupací v roce 1879 a vydáním první emise chronologie končí. Další roky už mapuje katalog.

Návod: najeďte na pole, které vás zajímá a klikněte. Rozbalí se vám text k příslušnému vybranému datu. Tak pokračujte i v dalších datech.

1809 -1813 - Francouzská pošta

Schönbrunnský mír (14.10.1809 ) – Rakousko přišlo o velká území části Korutan a Chorvatska jižně od Sávy, Krainu, Pobřežní oblasti a Dalmácie. Jižní země se stávají provincií ILLYRE. Takto se Francie dostává na Balkáně až do sousedství Osmansé říše a jelikož Středozemní moře je blokováno Anglií a Ruskem, musí se sousedem obchodovat po souši. Francie zřídila poštu v Sarajevu. V roce 1812 byla zřízena poštovní cesta z Konstantinopole do Philipopele – Uskub – Pristina – Novipazar – Plevlje – Sarajevo – Travink – Banjaluka a dále do Kostanjice přes Ľublanu do Paříže

Použití razítka BOSNA – SERAI. Tzv. Napoleonské dopisy jsou dnes velmi vzácné a prakticky se na volném trhu nevyskytují. Dopisy adresované do Lyonu firmě LASAUSSE et JULIEN mají datum 8.5.  a 1.6. 1813. Podle odhadu existuje  maximálně do 10ks těchto dopisů.

Po porážce Napoleona tato pošta přestává existovat.

1820 - Konzulární pošta
1846 - Rakouská pošta v Bosně

Rakouská pošta v B a H

1847 - Zrušení rakouské pošty

Na nátlak úřadů Osmanské říše byla rakouská pošta nucena pošty zavřít.

1847/8 - Rodion Rajkovič

Po zrušení rakouské pošty ale pošta do Rakouské monarchie dále putovala a to zejména pomocí kurýrů bosenského kupce Radiona Rajkoviče. V začátcích chodili kurýři pěšky, později na oslu a samém konci měli i povozy. Pohybovali se na trase Sarajevo – Bosensky Brod a zpět. Cesta pěšího kurýra trvala přibližně 14 dní. Kurýrní poštu přebírala pošta na hranicích Bosensky Brod ( nyní Slavjansky Brod ).

Použití razítka SARAGLIO a pod razítkem den a měsíc. Za přepravu pošty byl pravděpodobně vybírán poplatek.

 

1849 - Turecká pošta v Bosně - použití CANAB razítek

Od roku 1849 byla na území Bosny a Hercegovima postupně zřizována turecká pošta a to jak v sarajevském, tak i mostarskem sandžaku. Turecké pošta používala kulatá negativní razítka – bílé arabské písmo na černém podkladu, zvané take CANAB. Použití razítek z tohoto není raritní, ale také není úplně běžné. Zajímavé jsou celistvosti v kombinaci rakouskách známek, rakouského razítka ( hraničního města – napřiklad BROOD, KOSTAINZA,… ) a zároveň i negativního tureckého razítka. Tyto kombinace jsou vzácné a velmi hledané.

1851 - Konzulární pošta

Konzulární pošta, zastoupení mocností Rakouska, Anglie, Francie, Itálie a Ruska. Použití razítka K.K.ÖSTER.GENERAL.-KONSULAT FÜR BOSNIEN. Trasy z Bosny byly Sarajevo – Brod a z Hercegoviny Metkovič – Triest a Livno – Spalato – Triest.

Pošta fungovala jednou týdně. V pozdější době se místa ve vozech nabízela i k přepravě osob a to za cenu 4 zlaté za osobu.

Konec konzulární pošty v roce 1869

1863 - CANAB razítka na známkách

První turecké známky byly vydány v roce 1863. Na tuto dobu byl naplánován přechod z nepraktických negativních razítek na dvouokruhová razítka BATAL. Vzhledem k rozsáhlosti říše nebyl přechod hladký  a distribuce BATAL razítek se opozdila. Pošta musela dále používat CANAB razítka a to na dopisech s prvními tureckými známkami.

Existence těchto dopisů je ale RRR! a odhaduje se, že jich může být maximálně 10-15ks. Jednen z posledních aukčních losů byl prodán za necelých 12.000,- € + provize. Výstřižky s celým razítkem jsou v třídě RR! a cena je se pohybuje – pokud se objeví na trhu – nad 1500,-€ podle kvality. Samotné známky s razítkem CANAB 600 – 1200,-€.

1863 - razítka BATTAL

V roce 1863 se dokončil přechod na nová razítka BATAL a to ukončilo zajímavou éru CANAB negativních razítek. Poslední CANAB razítka jsou datována na měsíc květen 1863.

1850 - rakouská pošta na hranicich - použití prvních známek

Nejznámějši razítka BROOD, KOSTAIZA

185x - Cholerabriefe

historie – lokality

1867+ - Uherska pošta v Bosně

vzácné

1878? - Vídeňská arbitráž - Okupace

první razítka

sandzak Sarajevsky a Mostarsky

Sandzak Novi Pazar – presun prvního razítka

1879 - první známky Bosny a Hercegoviny

link

Share This