S vnukem Járy Cimrmana o filatelii v čase koronavirusu

od | 30.03.2020 | Články, Ostatní

Filatelistický (ob)šťastník

Ukončete nákup a prodej, dveře se zavírají!

Víme o vás, pane Izbietko, že Vás COVID-19 nijak nezaskočil. Prý jste ani dnes nepřestali organizovat filatelistické burzy. Jak vypadají?

J.I .: Organizujeme  je v Praze u Nováků. Ráno o 8. hodině vpustíme  dva  prodávající, kteří si vyloží své přebytky na opačných koncích kavárny, a po chvíli dva kupující. Kupující mají 10 minut na nákup, pak musí prostor opustit. Proto každému kupujícímu doporučujeme, aby si připravil už doma precizní chyběnku, aby si za těch 10 minut stihl nakoupit. My s kolegou stojíme v přízemí u vchodu a kromě tělesné teploty kontrolujeme i chyběnku, jestli není příliš dlouhá.

Prý jste už řešili  konflikt, je to pravda?

J.I.: Bohužel, je to tak. A ne jeden, dokonce dva. V místnosti máme jednoho časoměřiče, který přesně po deseti minutách ručním megafonem vyhlásí “Ukončete nákup a prodej, dveře se zavírají!” Na tento povel musí kupující ukončit činnost a opustit místnost. Stalo se, že kupující si nakoupil, už měl známky v aktovce, a tehdy se ozvalo “Ukončete nákup!”. Kupující okamžitě vyrazil ke dveřím, aby stihl ještě otevřené dveře, a prodávající za ním křičí: “A zaplatit ??? !!!” Kupující v běhu, aniž by se otočil, jen zakřičel: “Příště! Nestíhám! Promiňte!”

Pochopitelné, limit je limit … A co se stane, když kupující nestihne doběhnout ke dveřím včas?

J.I.: Musí si za trest obléct ochranný skafandr, na záda vyložit nádrž s chlórem a za 5 minut vydezinfikovat celou místnost. Stalo se to zatím jen jednou. A byl z toho problém. Kupující vydezinfikoval nejen místnost, ale i prodávajícího s jeho zásobníky. Umíte si představit, co udělá tekutý chlór s nepoužitými známkami? A my dodnes nevíme, zda to byla neopatrnost nebo schválnost. Já tipuji, že to byl úmysl, protože ten vydezinfikovaný prodávající je známý tím, že má velmi vysoké ceny.

Prý jste přísný i na prodávající …

J.I.: Je to tak. Prodávající mohou prodávat hodinu a půl, pak jsou vystřídáni další dvojicí. A u vchodu na přízemí nám předají seznam prodaného materiálu, který je podkladem pro daňové přiznání. To však dělali i v době před koronavirusem, takže je to nijak nezaskočilo  a jsou rádi, že je v tom pořádek.

Změňme téma. Váš dědeček Jára Cimrman byl známý i tím, že v době mezi vynálezy se rád procházel v přírodě. Zdědili jste to po něm?


J.I.
: Nevím jestli po něm, ale procházím se opravdu rád. A dnes obzvlášť. V přírodě nemusím mít roušku,  nepodobám  se ani na kovboje ani na bankovního lupiče, a mohu si svobodně dýchat, aniž by se mi zarosili brýle. Takže lidé, buďte aktivní a procházejte se! A vy, co upřednostňujete pasivitu, i pro vás mám radu: nechte se projít!

30.03.2020

Richard Vichtrle

Share This