Znalci

od | 23. 09. 2017

Znalci Rakouska, Lombardska-Benátska, jejich znalecké značky, nebo podpisy, certifikáty a atesty

Znalců na Rakousko je mnoho, ale obsahem těchto stránek je seznámit sběratele s těmi nejznámějšími, se kterými se může náš sběratel nejčastěji setkat. Právě proto jsou zde ukázky signatur a atestů, které znalci používají, a které jsou pro ně typické.

Znalci Bosny a Hercegoviny

Znalce na Bosnu a Hercegovinu by jste mohli hledat filatelistickou lupou. Prostě nejsou a když ano, tak je jich jako šafránu. Důvod je nasnadě: zoubkovaní. Je velmi složité, a pro laika i velmi znalého sběratele téměř nemožné, odhalit falzum v zoubkovaní. Zoubkováni Banja Luka je ještě “procházka růžovým sadem” oproti různým smíšenkám. Hlavně “pětkové zuby” je problém. To samé se děje i u tzv. vynechaných perforacích. Neoficiálně se dá říct, že až 80% vynechaných perforací je padělaných. Nicmémě je na znalcích, zda toto zoubkování ověří nebo ne.

Od znalců se spíše očekává ověření první, druhé a třetí emise. Zde i smíšené zoubkování, papíry, deskové vady,… U celistvostí razítka a další náležitosti přepravy. pro typologii razítek je výborná monografie p. Berislava Sekelja: Poštanska poviest / Postal History/  Bosne i Hercegovine 1878-1918 (HR/ENG). Přetiskové emise by měly být bezproblémové. Lep a s tím spojené novotisky by měly být samozřejmostí.

Samostatnou kapitolou jsou bosenská razítka na osmanských/tureckých známkách typu dulos/duloz. Zde je systémový problém. V podstatě existuje jen velmi všeobecná literatura ( např. Coles and Walder: Postal Cancellations of The Ottoman Empire ) a to ještě hodně nepřesná. O znaleckým možnostech si nechává sběratel jen zdát. Číst arabské (turecké) písmo je také pro našince, až na pár vyjímek, hodně složité. Takže je to loterie… ale zase na druhou stranu jsou tyto kusy v podstatě nedostupné a teměř raritní, tak se o nich hodně ví a jsou v dnešní digitální době dohledatelné.

 

FLECK Vladimir

GOLLER Arnold

KUNZ Julius

PASSER Adolf

SIPS Zoran

STRANDELL Niels

VELICKOVIC Jovan Dr.

VERNER Mirko

Share This