+421905612892 jarek@kolo101.cz

Bosna: I.emise, knihtisk– určení ND

od | 12.03.2021 | Bosna a Hercegovina

Nejzajímavější, nejrozsáhlejší a nejpopulárnější období používání známek Bosny a Hercegoviny je u většiny sběratelů určitě období I.emise. V roce 1879 po obsazení Bosny a Hercegoviny rakousko-uherskými vojsky byly RU správou dány do oběhu první známky Bosny a Hercegoviny. Populární orlíček bez názvu státu s hodnotovou číslici v horních rozích. V prvních letech byly tištěny kamenotiskem, v pozdějším období knihtiskem.

Po přechodu na korunovou měnu byly po roce 1900 postupně souběžně vypotřebovány, skartovány anebo prodány soukromé firmě [3].

Ale už v roce 1911 byly vydány úřední / oficiální novotisky.

Novotisky byly tištěny knihtiskem z původních desek. Jsou velmi zdařilé, takže je i poměrně školené oko má někdy problém rozeznat od originálního vydání I.emise II.desky ( a III.desky ), tedy knihtisku.

Pokusím se dát návod, jak postupovat a co udělat, aby sběratel předešel, byť malým, ale zbytečným finančním ztrátám. Na aukcích, většinou internetových, ale výjimečně i kamenných, se objevují novotisky, které prodávající vydává, většinou z neznalosti a rád bych tomu věřil, za známky originální. V kamenných aukcích bývají občas přidány do sérií nebo celků, většinou bez upozornění.

Prvním znakem je kvalita nabízené známky. Pokud je **, tedy bez nálepky, je čas zbystřit. V této kvalitě nejsou známky I.emise z II.desky, tedy knihtisku, nic výjimečným, nebo nějak cenově vysoko ceněné, ale není to jak se říká „houska v krámě“. Ale ruku na srdce – kdo by chtěl mít ve své sbírce novotisk místo pravé známky?

V katalozích jsou definice, jak novotisk rozpoznat. Na nevýrazné barvy můžeme zapomenout. Odstíny jsou takové, že většinou to relevantně nejde poznat. Možná hodnoty 5kr je matná oproti originálu. Také 25kr je jiný a tento rozdíl později využijeme Silnější papír je fakt, ale musí být k dispozici srovnání. Takže základem rozpoznaní je lep. A k tomuto pravidlu si ukážeme cestu, jak se k němu dostat, abychom měli stoprocentní jistotu.

A přitom je určení novotisku poměrně jednoduché. Chce to jen trochu cviku, a hlavně najít takzvanou známku č. 1. Jelikož nejjednodušším a nejlepším znakem je lep novotisku, musíme si známku s lepem na novotisku najít.

Tou známkou č. 1 je 5kr červená.

5kr  Novotisk

5kr  Novotisk – lep

5kr III.deska

5kr III.deska – lep

Novotisky I.emise byly opatřeny řádkovým zoubkováním (LZ) 12 ½. Originální známky I.emise v tomto zoubkování postrádají právě hodnotu 5kr a také ½ kr. A jelikož 5kr je nejlépe dostupná zvolíme tuto hodnotu. Pokud by byl problém, tak pro toto zkoumání nám postačí známka s nálepkou.

Pokud potenciální „etalon“ máme, musíme určit, že to JE knihtisk a že to NENÍ III.deska. Tento krok bychom měli určit bez problémů, ale pro jistotu zkontrolujeme všechny znaky například podle: https://rakouskeznamky.cz/project/1879-rozlisovaci-znaky-druhu-tisku/

Pokud jsme známku opravdu určili jako II.desku (knihtisk) a zoubkování 12 ½, můžeme konstatovat, že máme „etalon“ novotisku.

5kr  Novotisk – lep

5kr III.deska – lep

Tento „etalon“ má pro nás nyní cenu zlata, samozřejmě v přeneseném slova smyslu. Ale máme jen jeden. To je trošku málo, i když lepší než nic a pro začínajícího sběratele je i toto základ, na kterém může stavět.

Je ovšem vhodné mít i další srovnání. Určitě je nasnadě zaopatřit si ½ kr se zoubkováním 12 ½, které v originálu neexistuje. Zde se i ale středně zkušení sběratelé mohou dostat do potíží s určením, proto půjdeme jinou cestou. Samozřejmě i cesta přes ½ kr je výborná, jen může, při chybném určení sběratele zmást, a to i na dlouhou dobu.

Klíčem je k určení druhého, duplicitního, nebo chcete-li pomocného novotisku, který určitě identifikuje každý i začínající sběratel, je hodnota 25kr.

25kr novotisk

25kr II.deska

25kr II.deska

Novotisk hodnoty 25kr má jako jediný odstín barvy, který je odlišný od barvy originálu. Tmavší fialová barva je barvou novotisku, a naopak světle fialová je barvou originálu. Samozřejmě si sběratel opět musí nejdříve určit podle znaků, že jde opravdu o II.desku, tedy knihtisk, protože barva je podobná barvám tmavě fialové u kamenotisku (!!). Ty jsou ovšem v kvalitě ** nebo * vzácné. Je nutné počítat i s tím, že i barvy u novotisků jsou v různých tónech, ale to není až tak podstatné.

25kr novotisk – lep

25kr II.deska – lep

25kr II.deska – lep

Druhým znakem novotisku hodnoty 25kr je velmi častý obtisk (částečný, nebo jen fragmenty obtisku), který originál nemá, anebo se vyskytují opravdu jen ve výjimečných případech a jsou velmi jemné a nevýrazné.

Pokud jsme našli tyto dva „etalony“, můžeme si být na 100 % jisti, že máme novotisky.

2kr, 10kr a 15kr – II.deska

2kr, 10kr a 15kr – II.deska – lep

15kr, 20kr a 25kr – novotisk

15kr, 20kr a 25kr – novotisk – lep

Tento způsob je základní a minimalistický, ale postačuje k určení pravé známky a novotisku. Je samozřejmé, že pokud někdo sbírá Bosnu a Hercegoviny systematicky, tak se dostane časem k většímu množství novotisku. Je dobré si udělat ucelenou část a vzájemně porovnávat některé nuance. Ostatně i novotisky mají svou, sice malou, ale přece jen cenu.

Závěr: Toto pojednání si dalo za cíl obeznámit sběratele s některými nešvary, které se dějí na aukcích a nejsem tak naivní, že bych nevěděl, že se budou dít i nadále. Možná si některý kolega sběratel řekne, že tu jde jen o „fazolky“, malé, nevýznamné novotisky, proč takový humbuk. Ale jsem toho názoru, že to humbuk není a ačkoli nejde o velké peníze, jde o víc. Jde o to, aby si každý sběratel měl možnost seznámit se danou problematikou a tím se posunul dále. Na to lidé vynalezli technologie, které tyto možnosti přinášejí stále většímu množství online čtenářů.

Potom si i ti malí, začínající sběratelé uvědomí, že nemusí být jen malí, ale že už ví, že už ví jak to a jak se dají rozpoznat složitější věci a budou tudíž sebevědomější, budou si více věřit. A to je krok vpřed.

A o to jde především.

 

 

Literatura :

[1] Ing. Dr. Pavel Hirš, PhD: Rakousko 1850-1918, Monografie a specializovaný katalog, II.vydání, Praha 2010

[2] ANK – Österreich Spezialkatalog 2018/2019

[3] Adolf Passer: Die Postwertzeichen von Bosnien und der Herzegovina, Prag 1930

[4] Vlastní sbírka

 

12/3/2021

 

Jaroslav Stejskal

mail: jarek ( zavináč) kolo101 . cz

 

Podpořte stránky - 10Kč

 

Podpořte stránky - 100Kč

 

Podpořte stránky - 1€

 

Podpořte stránky - 5€

 

Share This