Rozhovor s Janem Pelikánem, znalcem ZSF pro Rakousko
U příležitosti znaleckých zkoušek ZSF jsem poprosil Jana Pelikána o rozhovor pro webové stránky rakouskeznamky.cz.
Xaverian: Honzo, známe se už nějaký ten pátek, přesněji od aukce Pofis, kde jsem koupil zbytkovou sbírku Rakouska. A to jsem neměl, jako tehdy ortodoxní sběratel ČSR I – speciál, asi dělat. Potřeboval jsem s někým komunikovat a tak jsme se nějak potkali. Už je to skoro 20let. Posledních 10 let jsem tě lámal na znalecké zkoušky. A teď se to mi to podařilo. Jaký je to pocit ?
Jan Pelikán: Určitě perfektní a jsem velmi rád, že jsem se takto rozhodl. Poděkování patří všem kteří mi pomohli, ale i tobě a hlavně mé manželce, která to se mnou tak dlouho vydržela a snad vydrží……..
Xaverian: Ale pojďme trošku do historie. Začínal jsi, pokud je mi známo, s předznámkovou filatelií. Je to tak ??
Jan Pelikán: Ano to je pravda. Začínal jsem s předznámkovými dopisy. Měl jsem vlastně štěstí na výborné učitele. Poprvé na Jaroslava Sobotku, který pořádal písemné aukce v Brně a nabízel dopisy z mého regionu. Mnoho let jsem se setkávali a diskutovali nad krásnými celistvostmi. Podruhé to byl pan Dusík z Poličky, velký sběratel a vystavovatel na světové výstavě Praga. Vörphila mě vlastně „chytla“ a tak jsem začal budovat exponát poštovní historie Jihozápadní Moravy. Poprvé jsem vystavoval v roce 1997 v Kláštěrci nad Ohří, kde jsem získal pozlacenou medaili a cenu výstavy.
Xaverian: A to tě, asi logicky, posunulo dále k celému Rakousku… ?
Jan Pelikán: Ano. To mě samosebou moc potěšilo a povzbudilo do připrav dalších exponátů. Ono i Rakousko jsem sbíral od začátku, ale určitě ne specializovaně.
Xaverian: Cesta ke vědomostem je složitá a dlouhá. Určitě jsi měl nějaké mílníky, vzory, učitele,… můžeš zavzpomínat ?
Jan Pelikán: V tomto jsem vždy dal na rady pana Stanislava Capoucha z Prahy. To byl můj první učitel a znalec klasického Rakouska v komisi znalců ještě v Československu. Myslím si, že to bylo někdy kolem roku 1995. Doporučil mi zakoupit si specializovaný katalog od Dr. Ferchenbauera a na desky monografii od pánu Huber – Wessely. V roce 1997 jsem se začal zabývat filatelii profesionálně, takže je to přesně 20 let.
Xaverian: Docela úzce jsi spolupracoval s Dr. Hiršem. Dr. Hirš napsal pro naše sběratele krásnou monografii, a tím otevřel dveře mnohým sběratelů, pro které němčina byla a nadále zůstává problémem. Co si mysíš o tomto díle, na kterém jsi i ty dílem participoval ?
Jan Pelikán: Děkuji za otázku. Ano s doktorem Pavlem Hiršem jsem se seznámil v době kdy jsem pořádal písemné aukce a on byl ještě poslancem. Opravdu velký spisovatel a poradce na rakouské známky v komisi SČF. Tolik publikaci a příruček nejen na Rakousko asi dlouho nikdo nenapíše. V té době jsem již měl zajímavé známky a celistvosti ve sbírce, takže jsme mohli některé z nich vyobrazit v monografii. V katalogu jsem hlavně spolupracoval na první emisi 1850 a jubilejní emisi 1908, kterou jsem, mimochodem, vystavoval na několika výstavách. Naposledy na nejvýznamnější výstavě WIPA 2008 ve Vídni, kde jsem dostal zlatou medaili a cenu presidenta FEPA. Moc mě to potěšilo.
Xaverian: Informované kruhy o tobě ví, že máš jednu z nejlepších srovnávacích sbírek klasického Rakouska. Všechno atestované a v převážné většině od Dr. Ferchenbauera. Poznáte se s Dr. Ferchenbauerem ? Komunikujete spolu ?
Jan Pelikán: To určitě nemám. V Česku je několik hodně dobrých sbírek klasiky Rakouska. Takže určitě ne. Je pravda, že mám k dispozici na srovnávání, zaručeně právě a přesně určené známky a celistvostí s atesty od nejrespektovanějšího znalce klasiky Rakouska Dr. Ferchenbauera z Vidně. Spolu komunikujeme přes email, většinou každé 2 měsíce.
Xaverian: Vraťme se ke znaleckým zkouškám. Mnoho sběratelů si pravděpodobně nedokáže představit, co to všechno obnáší. Dokázal by jsi opravdu ve zkratce čtenářům přiblížit, co všechno musíš zvládnout, jak dlouho to trvá, jak probíhá celý proces,… ?
Jan Pelikán: Studium známek, každodenní studium, ochota se učit nové a nové věci. Co se týče znalectví, proces probíhá ve zkratce následovně. Za předpokladu, že si myslíte, že jste odborně připravený, musí vás někdo do komise znalců doporučit. Potom podat žádost a dostanete pozvání do komise na první aspirantský pohovor. Komise se řídí podle stanov komise znalců svazu slovenských filatelistů tzv. „Štatút Komisie znalcov ZSF“ . Následuje kandidátská práce a zkoušky. A v poslední fázi je znalecká práce a opět zkoušky, které jsem dnes obhajoval před zkušební komisí jmenovanou předsedou KZ. Přesný průběh se řídí podle stanov KZ. Ve znalecké práci musíte zvládnout problematiku ve zvoleném oboru a jejím základem je identifikace padělku s porovnávaným originálem. Ke každé předložené práci je vyjádření konzultanta a oponenta.
( po úspěšném absolvování znaleckých zkoušek a doporučení komise znalců, jmenuje znalce rada SZF, která vystaví dekret na zkoušenou oblast )
Xaverian: A teď jedna otázka na tělo. Proč právě Zväz slovenských filatelistov (ZSF) ?
Jan Pelikán: Právě pro lidštější přístup.
Xaverian: Děkuji ti za rozhovor a přeji ti, aby jsi se zbavil komplexu profesora Matulku z filmu Cesta do hlubin študákovi duše ( ? ), a byl znalcem pro nás, filatelisty, a abychom v tobě i ostatních znalcích měli vždy oporu, podporu a hlavně abychom vám, znalcům, mohli věřit.
Jan Pelikán: Děkuji za důvěru a doufám, že nezklamu.
U příležitosti absolvování zkoušek Jana Pelikána za znalce ZSF
Předání jmenovacího listu na znalce Rakousko 1850-1918 Janu Pelikánovi.
Na fotografii zleva: J. Pelikán, Ing. M. Jurkovič (předseda komise znalců ZSF), M. Ňaršík (předseda svazu ZSF).
Jan P e l i k á n
Za prachárnou 498/10, CZ - 586 01 Jihlava
mobil: +420 604 329 717 - email: filatelie.pelikan@email.cz
Člen Komisie znalcov Zväzu slovenských filatelistov
Znalec pro obor Rakousko 1850 – 1918 - Verbandsprüfer des VSF für Österreich 1850 - 1918
Zprostředkování a zastupování na zahraničních aukcí (v Rakousku, Německu a Švýcarsku).
Poradenství v oblasti investic do filatelie.
Zhotovení a odborné popsání sbírek nebo exponátů na výstavy